Wybór domeny

domenyKażdy może zaprojektować i umieścić stronę www w Internecie. Dla chcącego nic trudnego – wystarczy trochę samozaparcia i czasu aby wykonać prosty projekt graficzny, napisać teksty i wybrać domenę. Jednak wiadomo, iż niektóre witryny cieszą się większą popularnością, inne mniejszą. I nie jest to spowodowana wyłącznie zawartością strony. Duży wpływ na liczbę wizyt ma jakość domeny. Dlatego, aby być posiadaczem profesjonalnego serwisu, wyszukiwanie domeny warto powierzyć specjalistom.

Wyszukiwanie domen

Brokering domen – czyli wyszukiwanie najatrakcyjniejszych domen – to dosyć nowa usługa, ale kompleksowo oferowana przez firmy hostingowe. Zajmują się one dopasowaniem konkretnej domeny do oczekiwań klienta. Tak jak w każdym biznesie, i tutaj mamy do czynienia z podstawową zasadą – im więcej pieniędzy przeznaczymy na brokering, tym lepsza będzie jakość domeny. A na tym nie warto oszczędzać, gdyż każda wizyta na stronie to możliwość zdobycia kolejnego klienta.

Jest wiele kryteriów, według których dobiera się idealną dla danej firmy domenę. Przede wszystkim nazwa w unikalnym adresie. W zależności od etapu, na którym działa przedsiębiorstwo – będzie to albo jego nazwa albo rodzaj usługi lub produktu. Można też zastosować inne rozwiązanie, które będzie zgodne z zasadami. W nazwie mogą być litery liczby i myślnik, nic poza tym.

Najlepiej jeśli nazwa jest krótka, bo łatwiej ją zapamiętać, niestety większość 3 lub 4literowych nazw jest już zajęta. Dlatego trzeba wymyślić adres, który będzie łatwo zapadał w pamięć. Najprościej zapamiętać wyrazy znane. Abstrakcyjna dla klientów nowa nazwa firmy może szybko ulecieć z pamięci. Podwajanie liter albo opuszczanie liter w znanych wyrazach powoduje błędne wpisywanie adresu przez internautów. Dobrze, jeśli nazwa nie zawiera cyfr ani myślników, ten sposób zapisu nie sprzyja wielu wizytom na witrynie.

Dobrze dobrana domena to połowa sukcesu, drugą połową jest jej dobre wypromowanie. E-marketing to najszybciej rozwijająca się obecnie forma reklamy. Dlatego obowiązkiem każdego, kto chce aby jego witryna była często odwiedzana musi zainwestować w pozycjonowanie. Dobrym pomysłem jest także reklama kontekstowa lub boksy reklamowe. Można wykorzystać także direct mail, czyli popularną reklamę dostarczaną na skrzynki e-mailowe użytkowników.

Zobacz też jak wybrać odpowiedni hosting stron WWW dla swojej domeny?