Przez kilka ostatnich lat reklama w wyszukiwarkach dojrzała do roli najbardziej rozpowszechnionego medium reklamowego w Polsce. Popularność ta nie bierze się, jak można by było się spodziewać, tylko ze stale powiększającej się grupy internautów w naszym kraju. Bierze się głównie z ogromnych możliwości samego internetu. Efekty reklamy można dokładnie monitorować, a nieustannie ulepszane narzędzia kontekstowe pozwalają coraz celniej trafiać do określonej grupy docelowej.
W opozycji do reklam offline czy nawet sieciowej reklamy display, optymalne wykorzystanie pozycjonowania czy linków sponsorowanych wymaga gruntownego rozumienia specyfiki działania internetu oraz wyszukiwarek internetowych. Aby skutecznie reklamować się w wyszukiwarkach, potrzeba ludzi, którzy z jednej strony mają podstawowe kompetencje techniczne a z drugiej – marketingowe. Takich ludzi niestety nie ma wielu. W związku z czym przedsiębiorstwa. które planują pokazać się w wyszukiwarkach są często całkowicie zdane na firmy zewnętrzne. Nie mają przy tym możliwości upewnienia się, czy stosowane przez nie rozwiązania są rzeczywiście optymalne. A jak niestety wielu polskich firm miało już okazję się przekonać, nie zawsze takie są.
Czy w tej sytuacji korzystanie z firm oferujących promocję w internecie bezustannie musi wiązać się z ryzykiem?
Nie zawsze. Gdy od początku reklama będzie właściwie zaprojektowana. Najlepiej przez agencję nie powiązaną z wykonawcą, ani nie czerpiącą zysków stricte z dostarczania reklam. Później jej wykonawstwo można nieustannie monitorować przez niezależne narzędzia, ryzyko zostaje praktycznie w pełni zażegnane. Właśnie po to, aby to umożliwić, powstał system Tarantula. Wszechstronny zestaw narzędzi, który z założenia ma umożliwić nową jakość współpracy między firmami zainteresowanymi reklamą w internecie, a dostarczającymi jej agencjami. W ramach modułu Audyt system skrzętnie sprawdza witrynę pod kątem typowych błędów. Szczególnie takich, które mogą obniżać jej pozycje w wyszukiwarkach na konkretne hasła.
Audyt SEO w systemie Tarantula przebiega dwuetapowo. W etapie pierwszym dla sprawdzanej strony dopasowywane są optymalne słowa kluczowe. Dobór ten odbywa się w oparciu o kilka słów przykładowych, strony konkurencyjne i inne narzędzia statystyczne do sprawdzania trudności poszczególnych zapytań. Kiedy lista słów zostanie zamknięta, system przystępuję do analizy na ich podstawie wybranych przez klienta podstron jego strony www.
Tarantula zaczyna kolejno analizować kilkadziesiąt rożnych jej elementów. Takich jak:
- treść nagłówków,
- budowa linków wewnętrznych,
- częstotliwość występowania słów kluczowych w różnych częściach strony,
- podobieństwo kodu strony do treści,
- przekierowania,
- struktura mapy strony
- i wiele, wiele innych.
W wyniku analizy system sporządza raport z listą problemów zlokalizowanych na stronie wraz z sugestią ich rozwiązania. Raport taki stanowi dokument gotowy do przedstawienia twórcy lub administratorowi serwisu. Zawiera jasne wytyczne do działań, jakie należy poczynić, aby polepszyć jej pozycje w naturalnych wynikach wyszukiwania. Po zakończeniu optymalizacji strony, zwykle wystarczy jedynie kilka dni, aby dowiedzieć się na ile wpłynęła ona na polepszenie jego pozycji.
Przeczytaj też o systemach CRM na www.anhor.com.pl.